Motoryzacja z innej perspektywy – warsztaty samochodowe i ich triki.

Redakcja

Tak jak w przypadku kupno samochodu używanego należy podchodzić ostrożnie, z rozwagą oraz znajomością poszczególnych elementów, które są, ale np. zwykle nie są używane w sprawnym egzemplarzu. Tak samo jest w przypadku korzystanie z usług mechaników, gdzie koszty bardzo często rosną szybciej niż ceny, a to poniekąd wymusza od warsztatów „skrótów”, które nie zawsze powinny być tolerowane. Ważne jest również, by nie wymuszać dużych obniżek cen i korzystać ze sprawdzonego „źródła”, które oceniając po przez opinie, jakie często są z przed wielu lat można źle na tym wyjść. Tu działania te negatywne dotyczą nie tylko prywatnych warsztatów, ale też bardzo często ASO, które ma często wyższe ceny niż właśnie prywatni, a przez to klient nie spodziewałby się problemów.

Obecnie nowe samochody w znacznym stopniu opierają się na elektronice, gdzie niekiedy nawet wymiana żarówki w samochodzie wymaga zajechania do warsztatu, jest to celowy zabieg producentów, by pomimo małej awaryjności jednak wydać te kilkanaście złotych za samą wymianę żarówki, w szczególności w okresie gwarancyjnym. Często wiele szkód wyrządzonych autu jest nie ze stanu „fabrycznego”, ale z użytkowania, a przez to nie podlega darmowej naprawy w zakresie gwarancji – i w tym przypadku chcąc zaoszczędzić wybieramy „po cichu” tańsze rozwiązania poniekąd samym swoim zachowaniem „prosząc” o rabaty, niekiedy w bardzo inwazyjny sposób.

Przez ilość i zróżnicowanie części, bardzo często jest trudno być na bieżąco z technologią, a przez to pokładane jest większe zaufanie w mechaniku, czy samym warsztacie. Stąd bardzo ważne jest sprawdzanie i wybieranie warsztatu, do którego przynajmniej jedna osoba ze znajomych z czystym sumieniem mogłaby polecić.

Najczęstsze triki w warsztatach samochodowych opierają się na wykorzystywaniu części używanych i sprzedawanie ich jako nowe. Problem występuje ze względu na dostępność niektórych komponentów przez co „sprawna naprawa” trwałaby kilka dni, a nawet tygodni zamiast jednego dnia. Tu bardzo często mechanicy nie mówią o częściach jakie montują i jakie jest ich źródło bo wydawałoby się, że płacąc określoną cenę dostanie się nową, nieużywaną część. W warsztatach, których ceny są znacznie niższe od innych może istnieć ryzyko stosowania takiej praktyki.

Co innego jest kiedy świadomie podejmuje się decyzje o wykorzystaniu używanych części, ale wtedy ryzyko eksploatacji jest po stronie kierowcy, bo chcąc zaoszczędzić kilkaset złotych wybrał część, która może być awaryjna. Problem dotyczy to części powypadkowych, czy elektroniki, która często bywa bardzo „delikatna” i źle znosiłaby inny amperomierz.

Mentalność wybierania części względem ceny, czy mody można łatwo zauważyć w nocy jadąc ulicami poza miastem, gdzie bardzo często światła samochodów jadących z naprzeciwka oślepiają znacznie pomimo tego, że nawet nie jadą na długich. W końcu „mocne światło to będzie widać drogę” jest z myślą o sobie, ale nie o innych uczestnikach ruchu. Tak w przypadku wymiany elektroniki w aucie również nawet to może spowodować, że żarówki nie tylko szybciej się wypalają, ale dają mocniejsze światło, które niekoniecznie stwarza bezpieczne warunki do jazdy.

Innymi trikami warsztatów jest wykorzystywanie części od zupełnie innego modelu, czy marki, co powoduje źle sparowane części, ale problem również występuje głównie kiedy to klient „pogania”, albo posiada nietypowy model który w danym kraju nie jest popularny, a hurtownie nie będą zamawiały części do samochodów i trzymały na stanie.

Problem ten można bagatelizować, ale wyobrazić sobie można co jeśli siłownik w samochodzie ciężarowym byłby zamontowany z samochodu, który miał wypadek i to właśnie przy siłownikach byłoby zdarzenie? Taki siłownik może w pewnym momencie stracił „siłę” i np. klapę w samochodach ciężarowych opuścić na drogę, a samochód jadący za nim mógłby stracić dach lub coś gorszego mogłoby się stać.

Dlatego dużo firm zajmujących się transportem, ma swoje ulubione warsztaty, gdzie samochody są naprawiane, konserwowane, gdyż oszczędność kilkuset złotych nawet w zakresie kilkunastu samochodów jest znaczną kwotą, tak nie oszczędzają na takich rzeczach. praktycznie wszystkie firmy oferujące przeprowadzki Warszawa korzystają z usług warsztatów, gdzie posiadają zapas nowych części, nawet tych, które nie ulegają awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Wygoda kontra ekologia: Mądrze wybieraj środki transportu

Wygoda kontra ekologia – tak można nazwać spór o to, czy samochody to dobry środek transportu. Jeśli nie, to jaką alternatywę wybrać? Jest coraz większy problem dotyczący ekologii. Zanieczyszczone powietrze, spaliny, nieodpowiednia utylizacja starych lub zepsutych aut. Wszystko to bardzo negatywnie wpływa na środowisko i powietrze, którym oddychamy.  Być może zadajesz […]

Subscribe US Now